Pilates – zdrowe zajęcia, których musisz spróbować!

Data dodania: 2017-07-13

Do skuteczności treningu nie trzeba przekonywać nikogo, kto chociaż raz uczestniczył w tego typu zajęciach. Wzmocnią twoje mięśnie, dzięki czemu twoja sylwetka nabierze wymarzonych kształtów. Co ważne, ze względu na formę ta aktywność adresowana jest do wszystkich zainteresowanych – bez względu na wiek i stopień zaawansowania!

 

Forma aktywności, której poświęciliśmy dzisiejszy wpis już od blisko stu lat wpływa na poprawę sprawności ruchowej ludzi na całym świecie. Została stworzona na początku ubiegłego wieku przez Josefa Pilatesa, kreującego ją jako metodę rehabilitacyjną dla rannych w czasie I wojny światowej żołnierzy. Jej skuteczność wynika z koncentracji na mięśniach głębokich ciała – wzmacnia je, stabilizuje i wydłuża równolegle wpływając na poprawienie funkcjonowania całego organizmu.

Technika, skupienie, oddech…

Pilates opiera się na precyzyjnych ruchach, wykonywanych dobrze pod względem techniki, w dużym skupieniu. Liczba wykonywanych powtórzeń nie ma takiego znaczenia jak właśnie kontrola własnego ciała, której uczy się osoba ćwicząca. Przy pomocy prawidłowego oddechu angażujemy mięśnie wewnętrzne, dotychczas bardzo często pomijane. Są to tzw. mięśnie rdzenia obejmujące cały obszar od miednicy do ramion (nie uwzględniamy tu kończyn). Ich równoczesne zaangażowanie daje efekt o wiele bardziej wymierny niż na siłowni (gdy włączamy do pracy wyłącznie jedną grupę).

Dzięki tej formie wysiłku już po kilku treningach zauważysz widoczne zmiany. Zajdą one między innymi w zakresie przyjmowanej przez ciebie postawy – ćwiczenia wzmocnią mięśnie podtrzymujące twój kręgosłup, a ty wyprostujesz się. Wpłynie to nie tylko na poprawę estetyki twojej sylwetki, ale również pojawiające się od czasu do czasu bóle pleców (niektóre z nich spowodowane są właśnie garbieniem się).

Jeżeli wspomnieliśmy już o prawidłowej postawie ciała, trzeba napomknąć o tym na co czekałeś zapisując się na zajęcia. Spektakularnych efektów możesz oczekiwać również jeżeli chodzi o wygląd twojej sylwetki. Jeżeli borykasz się ze znaczną nadwagą, warto połączyć je dodatkowo z ćwiczeniami aerobowymi. Nie mniej jednak to właśnie te ćwiczenia wysmuklą i ujędrnią twoje ciało.

Dzięki pilatesowi twoje mięśnie ładnie zarysują się, przez co będą wyglądały podobnie jak w sylwetkach tancerzy i akrobatów. W trakcie ćwiczeń szczególnie angażujemy mięśnie brzucha, dlatego zmiany pojawią się zwłaszcza w tym obszarze. Dobra wiadomość – mamy na myśli właśnie newralgiczny u większości osób obszar poniżej pępka (jak się okazuje jest na niego sposób)!

Postęp zauważysz również przy codziennym poruszaniu się. W pilatesie bardzo ważne są precyzja i technika, które będą miały przełożenie na twoją koordynację oraz wykonywane ruchy. Już po kilku treningach nabiorą gracji.

Każde ćwiczenie wykonywane jest powoli bez nastawienia na jak największą ilość powtórzeń –  ta właściwość techniki (od początku zresztą nastawionej głównie na rehabilitację) wpływa na jej dostępność niemalże dla każdego. Żeby trenować pilates nie trzeba mieć kondycji biegacza, czy stażu Chodakowskiej. Ten trening, dzięki odpowiedniemu doborowi ćwiczeń może wykonywać każdy – pod okiem fizjoterapeuty nawet osoby starsze, kontuzjowane i chore! Jest to absolutny przełom, bo właśnie dzięki temu sport staje się dostępny dla wszystkich. Wystarczy odpowiednio zmodyfikować zakres ćwiczeń, aby trenować na poziomie początkującym czy zaawansowanym.

Zajęcia na wyciągnięcie ręki

Aby przekonać się o zaletach tej formy treningu na własnej skórze, możecie skorzystać z zajęć pilates, które odbywają się regularnie co piątek o 17 w naszym klubie, w Zabrzu Arenie. Nasza instruktorka prowadzi zajęcia przystosowane zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych w aktywności fizycznej. Dzięki połączeniu elementów jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych maksymalnie wzmocnicie swoje mięśnie, poprawicie ruchomość stawów, ale przede wszystkim giętkość i elastyczność ciała. Zajęcia będą również znakomitym odpoczynkiem od „codzienności” – genialnie wyciszą i obniżą poziom towarzyszącego Ci stresu.

Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia i wykonujesz tzw. pracę za biurkiem, doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie będą też zajęcia „Zdrowy Kręgosłup”, które prowadzimy w naszych klubach: Katowicach, Rudzie Śląskiej, Zabrzu i Gliwicach. Trening z elementami pilatesu wzmocni mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę, rozciągnie je i „rozprostuje”. Dzięki temu ty odczujesz ulgę, a twoje plecy unikną ewentualnych szkód, które mógłby spowodować twój tryb pracy. Ćwiczenia wykonywane są powoli, w bardzo spokojnym, relaksującym tempie.

Jeśli masz dość bezczynności albo zaczynasz nudzić się treningiem, który wykonujesz regularnie, pilates będzie świetną odskocznią. A kto wie? Może pokochasz go tak bardzo, że na stałe zagości w twoim grafiku ćwiczeń. Zapraszamy!

 

Pierwszy raz
w Smart Gym?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów.

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Obserwuj nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: