Zumba: wytańcz nadmiar kilogramów

Data dodania: 2017-07-20

Zajęcia taneczne cieszą się ostatnio coraz większą popularnością. Połączenie latynoskich rytmów z wysoką efektywnością ćwiczeń ściąga na parkiet osoby gotowe pozbyć się nadmiaru kilogramów, chcących doskonale się przy tym bawić. Zumba przypomina raczej swego rodzaju imprezę taneczną niż typowy aerobik. W tym właśnie tkwi jej sekret.

Trening ten należałoby określić jako połączenie tradycyjnego aerobiku z różnymi rodzajami tańca. Wykorzystywane są w nim elementy, dzięki którym ciało wzmocni się i wysmukli, a przede wszystkim umożliwiające spalenie tkanki tłuszczowej. Całości towarzyszy zawsze doskonała zabawa. Elektryzujące rytmy pozwalają w krótkim czasie opanować figury zaczerpnięte m.in. z tańca brzucha, merengue, samby, salsy czy dancehall. Co ciekawe, w treningu nie chodzi o to, aby kolejne ruchy wykonać idealnie pod względem technicznym – tu liczy się przede wszystkim zaangażowanie i chęć do pracy nad samym sobą.

400 kcal w godzinę

Zumba jest znakomitym rozwiązaniem dla osób odchudzających się, tych którzy chcą poprawić swoją kondycję, ale też wszystkich, szukających okazji do dobrej zabawy. Są to jedne z nielicznych zajęć tanecznych, którym z czystym sumieniem można by nadać miano treningu. Podczas godzinnych pląsów wylejesz hektolitry potu i spalisz setki kalorii. Jest to forma, łącząca w sobie elementy aerobiku i tańca, co wpływa na jej ogromną skuteczność. Charakterystyczne są dla niej zmiany tempa i ruchów tak, jak wygląda to podczas treningu interwałowego. Angażujemy możliwie dużo partii ciała, aby czerpać z zajęć jak najwięcej.

Od innych treningów odróżnia ją ogromna doza swobody – nie wykonujemy kolejnych powtórzeń z obciążeniem, ale płynnie przechodzimy od jednego ruchu do drugiego. Również ich liczba oraz technika wykonania zajmują drugie miejsce. Najważniejsze jest to, aby czuć się dobrze i dać z siebie 100%. Podczas zajęć uczestnicy mają się przede wszystkim odstresować i wspaniale bawić. Dzięki temu aktywność będą podejmować z większą chęcią, a to z kolei ma przełożenie na osiągane przez nich efekty. W trakcie jednego treningu można spalić ponad 400 kcal.

Przy opisywaniu zumby nie sposób pominąć roli, jaką w całym treningu odgrywa latynoamerykańska muzyka. Sama forma aktywności powstała na skutek pomyłki jednego z najsłynniejszych kolumbijskich trenerów fitness i dobrej zabawy jaka z tego wyniknęła. Podczas jednych zajęć zmuszony został do wykorzystania prywatnej kolekcji muzyki latynoskiej (zapomniał przynieść przygotowanych wcześniej kaset z muzyką do aerobiku) oraz zaimprowizowania układu do niej. Po ponad dwudziestu latach od “wpadki”, odbiór zumby przez uczestników zajęć jest równie pozytywny jak za pierwszym razem!

Można powiedzieć nawet, że zainteresowanie tą gałęzią fitnessu jest na tyle duże, iż tworzone są coraz to nowsze warianty, które mogłyby przyciągnąć większą rzeszę uczestników. Coraz częściej mówi się ostatnio o zajęciach „toning”, kierowanych do osób na wyższym poziomie zaawansowania (odbywają się przy wykorzystaniu ciężarków, a same układy wymagają od ćwiczących dużej sprawności fizycznej i dobrej kondycji). Oprócz tego pojawiają się również warsztaty prowadzone bezpośrednio z myślą o osobach starszych i dzieciach.

A ty kiedy przyjdziesz na zumbę?

Standardowo zajęcia odbywają się w następującym porządku: trener pokazuje układ, który następnie wykonuje razem z uczestnikami. Bardzo cenne jest to, że podczas każdych zajęć ćwiczy się nowy, tak aby nie dopuścić do monotonii. Choreografia zazwyczaj składa się z bardzo prostych ruchów, które powracają do tańczących wraz z kolejnymi fragmentami utworów. Elektryzująca jest również sama muzyka, wobec której ciężko stać obojętnie. Nogi same rwą się do tańca i nawet po godzinie intensywnych ćwiczeń nie poczujesz zmęczenia. Zamiast tego zrelaksujesz się, a twoja głowa wypełni się morzem endorfin.

Ze względu na korzyści jakie przynosi ćwiczącym zumba, jest to jeden z podstawowych punktów w grafiku naszych klubów. Dlatego też zapraszamy cię na zajęcia prowadzone przez instruktorów, abyś sam mógł poczuć latynoskie rytmy wybrzmiewające na parkiecie. W Gliwicach (Politechnika) zapraszamy na trening aż cztery razy w tygodniu – poniedziałek, czwartek, piątek i sobota. W Zabrzu, Rudzie Śląskiej, Katowicach możesz skorzystać z zajęć przez trzy dni w tygodniu; natomiast w Gliwicach (Kolberga) odbywają się one 2 razy (wtorki i środy).

W czasie zajęć będziesz miał(a) okazję doświadczyć energii w czystej postaci. Spalisz zbędne kalorie, pięknie ukształtujesz sylwetkę, a to wszystko przy doskonałej zabawie. Jeżeli trenujesz już jakiś czas i zależy ci na rozbudowie tkanki mięśniowej, idealnym rozwiązaniem będzie dla ciebie trening strong by zumba. Jest to odmiana tańca połączona właśnie z ćwiczeniami wzmacniającymi, która odbywa się regularnie w naszych klubach w Rudzie Śląskiej i Zabrzu (Galeria).

 

Pierwszy raz
w Smart Gym?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów.

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Obserwuj nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: