Przetrenowanie – czym się objawia i jak z tym walczyć?

Data dodania: 2021-08-13

Nic ci się nie chce, trening nie łechce? Na myśl przychodzi ci popularne “przetrenowanie”? 

Spokooojnie – jeśli nie jesteś zawodowym siłaczem, nie borykasz się z przewlekłymi stanami zapalnymi, nie ćwiczysz 6-7 razy w tygodniu i śpisz ponad 6 godzin każdej nocy – to najprawdopodobniej zwykłe zmęczenie lub chwilowe przemęczenie.

 

A jeśli tak… to być może potrzebujesz nieco zwolnić?

 

Najczęściej przemęczenie treningami występuje w połączeniu z brakiem motywacji. To może mieć wielorakie podłoże:

  • nie widzisz efektów
  • treningi są zbyt długie (uważaj na to szczególnie)
  • zbyt mało jesz
  • trenujesz zbyt często w stosunku do możliwości organizmu

 

Brak efektów, zbyt długie treningi i przemęczenie, to błędne koło, w które wpada wiele osób. Postaraj się, żeby sesję zamykać w około 40 minut zasadniczych ćwiczeń + rozgrzewka i rozciąganie – łącznie godzina. Jeśli trening ci się rozwleka, to albo robisz za dużo, albo za krótkie przerwy, albo marnujesz kupę czasu na smartfonie. Jeśli potrzebujesz na nowo ułożyć plan, to poczytaj o największych mięśniach w organizmie i o tym, jak je trenować

 

A może potrzebujesz zmiany?

Od jak dawna trenujesz tym samym zestawem ćwiczeń? Dłużej niż 3 miesiące? Jeśli trenujesz solidnie, to już najwyższy czas na zmiany. Nie rób rewolucji, ale być może musisz zmienić szerokość chwytów, być może zakres ruchu, a być może przyrządy? Klatkę zawsze robisz sztangą? Złap hantelki. Przysiady ze sztangą wymień na bułgarskie, a martwy ciąg… żartujemy, martwego ciągu lepiej nie ruszać. To król, królowa i paź wśród ćwiczeń.

 

Wpadnij na… fitness

W końcu jesteśmy klubem fitness, prawda? 😉 Zajęcia grupowe zazwyczaj są bardzo dobrą odskocznią i przełamaniem rutyny treningowej. Raz, że grupa inaczej motywuje, dwa, że taki trening zwalnia cię z myślenia – po prostu wykonujesz polecenia trenera. To wbrew pozorom bardzo dobry wypoczynek także dla umysłu. Trening na sali to także niezły wycisk fizyczny. Jeśli więc nie widzisz efektów własnych starań – zdaj się na ekspertów.

 

A może małe wyzwanie?

Nie bez powodu cyklicznie organizujemy Smart Challenge. Rozmowy z naszymi klubowiczami uświadomiły nas, że wiele osób motywuje rywalizacja, możliwość zdobycia nagrody za swoje wysiłki. Nasze wyzwania tworzymy więc w ten sposób, aby z jednej strony motywowały do przychodzenia na treningi, a z drugiej nagradzały regularność. Nie ma nic lepszego w budowaniu zdrowych nawyków! 🙂 A nagrody? Zawsze Smart i zawsze atrakcyjne.

 

A może potrzebujesz suplementacji?

I nie mamy tu na myśli ostrych supli po każdym treningu – większości osób wystarczy zbilansowana dieta. Być może brakuje Ci magnezu i/lub potasuPisaliśmy o tym niedawno, a zmęczenie, apatia i brak motywacji są bardzo częstymi objawami niedoboru tych pierwiastków.

Prawdziwe przetrenowanie nie jest tak częste, jakby się się wydawało, a zwykłe zmęczenie i brak motywacji można szybko zmienić w prze… dobry trening 🙂

Powodzenia!

Pierwszy raz
w Smart Gym?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów.

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Obserwuj nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: