Zajęcia ABS – czym są, jak ćwiczyć i jakich efektów się spodziewać, co to znaczy

Data dodania: 2018-01-24

Płaski brzuch budujemy przede wszystkim w kuchni. Jednak sama dieta to zbyt mało, aby wydobyć, a następnie apetycznie zarysować mięśnie. Pomocą mogą się okazać treningi ABS – dzięki nim z łatwością spalisz nadmiar tłuszczu oraz rozbudujesz tkankę mięśniową. Co to za metoda? Jakie są jej podstawowe założenia i na czym polega? Jakie ćwiczenia obejmuje? Dla kogo jest przeznaczona i kiedy warto z niej korzystać? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na pytania, dzięki którym wyrzeźbisz i zbudujesz mięśnie brzucha!

Trening ABS – co to jest?

Podstawowe pytanie brzmi: co to ABS? Otóż te zajęcia są treningiem, kierowanym do osób o różnym stopniu zaawansowania treningowego. Z pewnością zainteresują zarówno chcących zgubić nadmiar kilogramów, jak i dążących do wymodelowania sylwetki (głównie w obszarze mięśni brzucha, na które nastawione są ćwiczenia). To doskonały sposób na uzyskanie pożądanego przez trenujących „kaloryfera” czy tzw. „tarki”. Znakomicie sprawdzą się również w przypadku mam, które chciałyby pożegnać się z po-ciążowym brzuszkiem. ABS jest więc treningiem uniwersalnym, przeznaczonym zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych – kobiet, mężczyzn, a także osób niepełnoletnich.

W trakcie ćwiczeń angażowane są kolejno wszystkie partie brzucha: dolne i górne mięśnie proste oraz skośne. Ze względu na to, że skupia się wyłącznie na jednym obszarze ciała, powinien być traktowany jako element planu treningowego. Grupy, o których mowa, wykazują też stosunkowo krótki czas regeneracji. Z powodzeniem mogą być poddawane wysiłkowi nawet 2-3 razy tygodniowo. Niektórzy sportowcy poddają brzuch ćwiczeniom nawet codziennym, jednak w przypadku osób początkujących nie jest to zalecane.

ABS – ćwieczenia na brzuch

W internecie odnaleźć można szereg figur, angażujących do pracy mięśnie ABS. Kluczem do przeprowadzenia efektywnego treningu, jest jednak zachowanie odpowiedniej kolejności przy doborze ćwiczeń (wynika to między innymi z funkcji poszczególnych podgrup i jest powodem, dla którego warto wybrać się na zajęcia grupowe). Na samym początku wykonuje się powtórzenia, skupiające się na mięśniach dolnych, a następnie bocznych. Przy treningu brzucha ABS pierwszych z nich, pozostałe dwie podgrupy pełnią rolę stabilizatorów. Również przy pracy wykonywanej przez mięśnie boczne, partia górna wpływa na stabilizację ruchów. Wymusza to pozostawienie ich na sam koniec – w przeciwnym razie (przemęczone) nie byłyby w stanie wykonać tego zadania.

W trakcie treningu ABS warto zastosować naprzemiennie ćwiczenia o charakterze dynamicznym, wpływającym również na „spalanie oponki” oraz statycznym, pozwalającym maksymalnie zaangażować do pracy trenowaną grupę. Warto pamiętać o pozycjach na tzw. „core”, które pomogą osiągnąć efekt tzw. płaskiego brzucha. W przypadku tej partii, skup się przede wszystkim na dokładności wykonywanych powtórzeń. Wydłużony czas trwania poszczególnych ruchów wpłynie na zaangażowanie większej liczby włókien, a co za tym idzie lepsze napięcie mięśni.

Kaloryfer murowany

Regularny trening mięśni brzucha ABS pozwoli ci uzyskać znakomite efekty. Twoje mięśnie wzmocnią się, a skóra ujędrni. Dodatkowo, wpłynie na spalanie tkanki tłuszczowej. Ogromną zaletą ćwiczeń jest również fakt, iż nie obciążają kręgosłupa. Kolejna ważna kwestia to poprawa stabilności całej postawy, która jest efektem silniejszych mięśni brzucha, bo właśnie one w dużym stopniu odpowiadają za prawidłową sylwetkę. Odgrywają istotną rolę także dla przeciwdziałania bólom pleców, ponieważ często wynikają one właśnie ze słabych i za mało napiętych mięśni brzucha, które nie są zdolne do utrzymania właściwych krzywizn w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Odpowiedni trening pozwala zapobiegać tego rodzaju dolegliwościom.
Ze względu na ich koncentrację na jednym obszarze ciała – brzuchu powinny stanowić raczej element planu treningowego (jego uzupełnienie), niż samodzielną aktywność.
Osoby o dużej nadwadze powinny połączyć je z ćwiczeniami cardio. Bez tego, rozbudują mięśnie, a one ukryją się pod nadmiarem tkanki tłuszczowej. 
Zajęcia ABS to idealne rozwiązanie dla trenujących, którzy marzą o idealnym (podziwianym dotąd na okładkach kulturystycznych czasopism i innych ćwiczących) „kaloryferze”.

Od 1 lutego pragnienie to będziesz mógł zrealizować w klubach Smart Gym, podczas nowych zajęć ABS, które będą się odbywać we wszystkich klubach od poniedziałku do piątku o godz. 19:00 na Strefie Core w siłowni. (Wyjątkiem jest Smart Gym Zabrze Arena – tam w poniedziałki i wtorki  zajęcia będą o godz. 18:00, natomiast od środy do piątku bez zmian o godz. 19:00).

Skoro już wiesz, co to ABS i interesuje Cię perspektywa obiecanych rezultatów, wdróż go również do swojego planu. Zapraszamy na zajęcia do naszego klubu, gdzie prowadzący przeprowadzą cię przez trening złożony z najskuteczniejszych, a przy tym zróżnicowanych ćwiczeń na mięśnie brzucha. Jeżeli połączysz je z wybranym rodzajem aktywności, będziesz mógł się cieszyć znakomitymi efektami. Więcej szczegółów o zajęciach ABS znajdziesz tutaj.

Pierwszy raz
w Smart Gym?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów.

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Obserwuj nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: