Wyprzedź Nowy Rok – jak wybrać i utrzymać noworoczne postanowienie?

Data dodania: 2017-12-28

Wraz z kończącym się rokiem, jak bumerang powraca temat postanowień noworocznych. Co ciekawe, wiele z nich dotyczy właśnie aktywności fizycznej i treningów. „Od pierwszego zaczynam ćwiczyć… w tym roku schudnę 10 kilogramów” – to przykłady obietnic, które składamy najczęściej i paradoksalnie – najrzadziej realizujemy.

 

Próba zmiany stylu życia spowodowana Nowym Rokiem jest bardzo popularna. Rozpoczynający się styczeń niesie ze sobą perspektywę niezapisanych jeszcze kartek w kalendarzu, które możemy wypełnić zgodnie z naszym uznaniem. Oddziałuje to bezpośrednio na naszą chęć do działania, nauki nowych rzeczy i podejmowania wyzwań. Jednym z nich jest próba wprowadzenia do codziennej rutyny regularnych treningów i diety.

Niestety, często zabieramy się za to nieprawidłowo, a nasz zapał słabnie już z drugim dniem nowego roku. Aby tym razem było inaczej, zwróć baczną uwagę na cele, które stawiasz przed tobą oraz o źródło motywacji, które utrzyma cię w nich aż do kolejnego sylwestra.

Precyzja to podstawa

Kluczową kwestią jest prawidłowy wybór celu na nowy rok. Nie mów, że będziesz ćwiczył więcej, tylko np. 3 / 4 razy w tygodniu albo pół godziny dziennie (tak, abyś dokładnie wiedzieć czego od siebie wymagać). Zamiast zakładać, że w ciągu miesiąca schudniesz 10 kilogramów skup się na regularności podejmowanego wysiłku i odpowiedniej diecie. Efekty przyjdą z czasem, zależnym od twoich indywidualnych predyspozycji. Jeżeli plan, który zarzucisz na swoje barki będzie wydawał się zbyt odległy / niemożliwy do zrealizowania, szybko sobie odpuścisz. Określ partie ciała, w których obszarze chciałbyś zauważyć widoczną zmianę i pracuj nad nimi. Możesz nawet wynotowywać sobie wszystkie postępy, aby nie zabrakło ci motywacji do dalszego działania. Uwagę warto skoncentrować w całości na jednym elemencie. Jeżeli poświęcisz się mu w stu procentach, z pewnością uda ci się go osiągnąć.

Motywacja – klucz do sukcesu

To, czy zrealizujesz swoje założenia, w dużej mierze zależy od twojego sposobu myślenia. O swoich postanowieniach mów tak, jakbyś już teraz zaczynał walczyć o ich spełnienie. Nie zaczynaj od stycznia, ale wprowadzaj je małymi kroczkami już teraz. O wiele lepiej brzmi sformułowanie „ćwiczę, żeby schudnąć / zbudować potężne mięśnie”, niż „od nowego roku zacznę ćwiczyć”. To drugie wydaje się o wiele bardziej odległe, a co za tym idzie jeszcze niewiążące (skoro trenować będę od stycznia, to teraz mogę poleżeć z chipsami na kanapie).

Świetnym sposobem na śledzenie wyników podejmowanych działań jest ich zapisywanie i fotografowanie. Raz na dwa tygodnie zrób sobie zdjęcie i wypisz wymiary partii, które miały się zmniejszyć / urosnąć. Jeżeli zależy ci na poprawie wydolności organizmu, mierz puls w trakcie ćwiczeń i porównuj wyniki. Co najważniejsze – nie wyrzucaj tych starych, nawet jeżeli po czasie wydawałyby się żenujące. Dzięki temu będziesz mógł przekonać się jak dużo osiągnąłeś. Możesz też wypisać jak najdrobniejsze cele, nad którymi popracujesz w trakcie kolejnych sesji treningowych i skreślać je wraz z ich osiągnięciem.

Jeżeli wiesz, że trudno będzie ci wytrwać samemu w swoich postanowieniach noworocznych, możesz spróbować dogadać się ze znajomym, z którym wspólnie będziesz pilnował spożywanych posiłków i godzin przeznaczonych na trening. Doskonałą opcją są również różnego rodzaju zajęcia grupowe, oferowane w naszym klubie. Możesz wybrać je, w zależności od obranego przez ciebie celu, a nawet uczestniczyć w kilku różnych. Śledzenie postępów innych osób podziała budująco – skoro im się udało, to tobie też się uda, dlatego nie warto odpuszczać.

Mamy nadzieję, że motywacja do treningów nie opuści Cię przez cały kolejny rok, a wszystkie cele i marzenia, które sobie stawiasz, zostaną osiągnięte. Trzymamy kciuki!

Jesteś gotów zacząć swoją noworoczną przemianę już 1 lub 6 stycznia? Sprawdź tutaj w których klubach Smart Gym wykonasz w tych dniach swój trening.

Pierwszy raz
w Smart Gym?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów.

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Obserwuj nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: