Trening rano, po południu czy wieczorem?

Data dodania: 2022-05-23

W sieci można spotkać się z wieloma opiniami dotyczącymi właściwej pory na trening. Zwolennicy różnych opcji przerzucają się argumentami, że np. ćwiczenia zdecydowanie opłaca się uprawiać rano i to na czczo. Inni z kolei przekonują, że najwyższą efektywność osiąga się wieczorem, wskazując m.in. na przyrost siły. Jak to jednak wygląda w praktyce? Czy któraś z pór jest lepsza od innych? Jeśli i Ciebie nurtuje to pytanie – zachęcamy już teraz do przeczytania artykułu.

Trening rano – czy daje wymierne korzyści?

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez przebiegnięcia swojej ulubionej trasy. Często biegacze zrywają się wraz ze wschodem Słońca, by tylko pobiegać. Zwolennicy porannego treningu wyliczają, że dzięki takiej rutynie są pełni energii i mają przez cały dzień lepszy nastrój. Endorfiny robią swoje!

Pozostaje tylko jedno „ale”. Poranki są bardzo dobrą porą na wysiłek wytrzymałościowy, ale nie na trening siłowy. Czemu? Najprościej ujmując – ciało jest „zastałe” po nocy. Potrzebuje więcej czasu na rozgrzanie się, a tym samym – zwiększenie efektywności w zakresie pompowania krwi do mięśni. To oznacza konieczność odbycia dłuższej rozgrzewki.

Z porannym treningiem związane jest przekonanie, że ćwiczenia na czczo dają najlepsze rezultaty, jeśli chodzi o gubienie tkanki tłuszczowej. Oficjalnie – brakuje danych, które by to potwierdzały. Ponadto – bez spożycia odpowiedniej ilości kalorii ciężko o danie z siebie wszystkiego, szczególnie gdy zdecydujesz się na „siłówkę”. Krótkie cardio rano – jak najbardziej tak! Intensywniejsze ćwiczenia siłowe – raczej nie.

Ćwiczenia po południu – dla kogo odpowiednie?

Liczne badania wskazują, że największą wydajność fizyczną organizm człowieka ma w godzinach od około 14 do 20. Z tego wynika, że popołudnie i ewentualnie wczesny wieczór stanowią najlepszą porę na trening. Faktycznie – można spotkać się z opiniami, że właśnie w tym czasie wiele osób wykonuje ćwiczenia na wytrzymałość, masę oraz siłę.

Popołudnie to jednak termin względny i najczęściej zależy od rytmu dnia jako takiego. Przyjmuje się, że to ten moment, gdy wychodzi się ze szkoły czy pracy i kieruje się wprost na siłownię. Dlatego o tej porze bywa trudno o miejsce na niej.

Warto jednak zauważyć, że popołudniowe treningi mają jedną, bardzo istotną zaletę. Wykonywanie ćwiczeń we wskazanym powyżej przedziale czasowym ułatwia zaplanowanie i wdrożenie diety stosownej do zamierzonych celów. Wymusza to zjedzenie posiłków z odpowiednim wyprzedzeniem, by z jednej strony – mieć energię do wykonania poszczególnych aktywności, a z drugiej – nie katować się na siłowni z pełnym żołądkiem. Po wysiłku można spokojnie zjeść kolejne danie, jakie dostarczy makro- i mikroskładników, pomagających zregenerować się i zbudować efektowne mięśnie.

Trenowanie wieczorem – idealna pora na ćwiczenia siłowe i na masę!

Istnieje grupa osób, która przekłada swój trening na zakończenie dnia. Z jednej strony – wszystko, co było do załatwienia, jest za nimi. Z drugiej – wtedy mają najwięcej energii do działania. Ma to swoje uzasadnienie – stawy i mięśnie są rozgrzane po całym dniu, układ krwionośny pracuje efektywniej. „Wolna głowa” i lepiej przygotowane ciało sprzyjają ćwiczeniom siłowym oraz na masę. Co więcej – wieczór to też okres, gdy ludzkie ciało skuteczniej pożytkuje glukozę, pozyskując z niej niezbędną do pracy siłę. Poza tym siłownia bywa pusta.

Jak zawsze jednak – i tutaj jest pewien haczyk. Jeśli planujesz na wieczór trening wytrzymałościowy – przemyśl, czy to najlepsze rozwiązanie. Nie chodzi o wydolność, a raczej… o komfortowy sen. Zbyt duże pobudzenie może doprowadzić do jego zaburzeń, a w dalszej perspektywie – nawet do bezsenności. Tymczasem wypoczynek stanowi kluczową rolę w regeneracji organizmu i wzroście mięśni.

Wybierz odpowiednią porę trenowania dla siebie

Dobór pory nie zawsze zależy od preferencji. Bardzo często uzależniony jest od tego, jakim czasem się dysponuje. Każdy moment jednak jest dobry na wprowadzenie aktywności fizycznej do swojej codzienności. Siłownia SmartGym, działająca m.in. w Gliwicach, Katowicach, Rudzie Śląskiej i Zabrzu ma sprzęt, dzięki któremu popracujesz nad swoim ciałem tak, jak chcesz. Dołącz do naszych Klubowiczów już teraz!

Pierwszy raz
w Smart Gym?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów.

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Obserwuj nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: