Pokonaj SMOG i odetchnij… z ulgą.

Data dodania: 2021-11-19

Czujemy się trochę jak superbohaterowie. Walczymy na dwóch frontach, a nasi przeciwnicy zabijają rocznie miliony ludzi na całym świecie. Mamy na myśli siedzący tryb życia oraz wszędobylski SMOG. Czy na pewno wszędobylski? Sprawdziliśmy to w naszych klubach!

Całego świata nie damy rady uratować, ale hej – nawet Spider-Man ograniczał się do obszaru Nowego Jorku. Możemy za to zrobić coś dobrego dla Śląska i ludzi, dla których zdrowy tryb życia jest priorytetem. Jak co roku, także i tej jesieni będziemy rozdawać maseczki antysmogowe, a oprócz tego prowadzimy pomiary cząsteczek PM 1, PM 2,5 oraz PM 10 w naszych klubach. Chcesz poznać wyniki? Czytaj dalej!

Dlaczego smog zabija?

Smog to mieszanina dymu, spalin i różnego rodzaju pyłów, które zawieszone są w powietrzu. Czy wiesz, że zanieczyszczenie powietrza, to 4 najgroźniejszy wróg ludzi (w Polsce odpowiada za 12% zgonów). Zaraz za nadciśnieniem, złym żywieniem i paleniem. Palenia cię nie oduczymy, ale z nadciśnieniem i złą dietą pomagamy walczyć od zawsze!

PM 2,5

Niestety nie mamy dobrych wieści – drobny pył zawieszony określamy jako PM 2,5, jest nie dość, że bardzo groźny, to dodatkowo występuje w bardzo dużej ilości w Aglomeracji Śląskiej. Do organizmu dostaje się przez drogi oddechowe. Jest tak mały (2,5 μm), że z płuc trafia bezpośrednio do krwiobiegu. Wyobraź więc sobie, co dzieje się w twoim organizmie, gdy zrobisz sobie 10-kilometrową przebieżkę na „świeżym” powietrzu. Pomyśl, ile wdechów i wydechów więcej robisz podczas aktywności fizycznej.

PM 10

Te cząsteczki są nieco większe (10 μm). Nie trafiają więc bezpośrednio do krwi, ale za to kumulują się w górnych częściach dróg oddechowych. Mogą zaatakować spojówki i powodować przewlekłe bóle głowy. Pył ten składa się głównie z rakotwórczych metali ciężkich. To on odpowiada za napadowy kaszel, świszczący oddech, czy zapalenia oskrzeli. W czasach covidu powinniśmy szczególnie uważać na stan naszych płuc!

Smog a sport na „świeżym” powietrzu

Nie napiszemy tu nic odkrywczego. Gdy stężenie pyłów w powietrzu zaczyna przekraczać dopuszczalne normy, najlepiej – nie, nie zostać w domu – wybrać się do klubu fitness i w zamkniętym pomieszczeniu zrobić ulubiony trening. Podczas wysiłku oddychasz szybciej i głębiej – chyba nawet nie musimy podkreślać, czym to może skutkować. Warto jednak nadmienić, że biegając, wdychasz 3 razy więcej powietrza, niż podczas spaceru! Zwiększa się krążenie krwi (PM 2,5) oraz poprawia wentylacja płuc (PM 2,5 i 10). Gdy ćwiczymy na naprawdę świeżym powietrzu, wszystko to ma zbawienny wpływ na organizm. Jesienią i zimą jest zabójcze.

Klubowe pomiary

Tak, jak trzeba kontrolować pomiary ciała, tak my kontrolujemy jakość powietrza w naszych klubach. I… jest bardzo dobrze. Ostatnie wyniki pokazały, że PM 2,5 występuje w minimalnym stężeniu 2 µg/m3 (norma: 25 µg/m3), a PM 10 5 µg/m3 (norma: 50 µg/m3). Trzeba zatem jasno powiedzieć – chcesz wentylować płuca? Wpadnij do Smart Gymu.

Wynik pomiaru przeprowadzonego w klubie Smart Gym Katowice 4 Wieże  w dniu 18.11.2021.

Pogotowie Antysmogowe

Jak co roku będziemy rozdawać maseczki antysmogowe na ulicach miast Aglomeracji Śląskiej. W ciągu 5 dni aż 3000 osób może zdobyć bezpłatnie całkiem niezłą ochronę przed zanieczyszczeniami. To jak? Zdemaskujesz z nami smog i w tym roku?\

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o akcji rozdawania maseczek? Sprawdź tutaj.

 

Pierwszy raz
w Smart Gym?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów.

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Obserwuj nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: