Ćwiczenia na mięśnie głębokie brzucha – najczęściej pomijana grupa mięśni podczas treningu

Data dodania: 2018-01-26

Mięśnie głębokie są jedną z najczęściej pomijanych w trakcie treningu grup. Najczęściej ćwiczymy je, wykonując tzw. deskę. W dużej mierze to właśnie one odpowiadają za wygląd brzucha, ale nie tylko…

Mięśnie te w większości znajdują się w okolicy rdzenia (stąd ich angielska nazwa – „core„), ale także miednicy. Ich głównym zadaniem jest utrzymywanie sylwetki w pionowej pozycji oraz umożliwienie sprawnego poruszania się. Odpowiadają za zginanie się kręgosłupa oraz wracanie do pozycji wyprostowanej. Ze względu na to, że ta partia mięśniowa znajduje się „głęboko” pod skórą, bardzo często się o niej zapomina. Wybierając się na trening, skupiasz się na tych grupach, które w krótkim czasie zapewnią ci wizualne efekty. Przecież skoro ich nie widać, to czy w ogóle jest sens z nimi pracować?

Niewidoczne, ale potrzebne

Grupa ta w większości składa się z włókien czerwonych, wykazując przy tym gotowość do pracy z dużymi i długotrwałymi obciążeniami, po których stosunkowo szybko się regenerują. Ich prawidłowy rozwój to przede wszystkim zapewnienie ciału odpowiedniej stabilizacji, niezbędnej przy ćwiczeniach wielostawowych, wykonywanych na wolnych ciężarach (w trakcie pracy nad innymi partiami mięśniowymi). Core stanowią tu niejako bazę dla ruchów, podejmowanych przez wszystkie pozostałe. Jeżeli w trakcie treningu korzystasz wyłącznie z siły mięśni obwodowych, będziesz w stanie podnieść mniejszy ciężar, niż gdybyś najpierw zadbał o rozwój głębokich i ustabilizował przyjmowaną pozycję.

Dodatkowo, silne mięśnie rdzenia minimalizują ryzyko wystąpienia kontuzji, zwłaszcza przy ćwiczeniach, w których zachowanie odpowiedniej techniki jest niezbędne, np. martwym ciągu. Bez ich pomocy zachowanie neutralnej pozycji kręgosłupa będzie niezwykle trudne, a czasem wręcz niemożliwe. W ten sposób narażasz go na nadmierne obciążenie, a także urazy, które mogą na długi czas wykluczyć cię z treningów.

Trening dla każdego

Ćwiczenia typu core może wykonywać każdy bez względu na wiek, płeć czy stopień zaawansowania. Często poleca się je osobom, borykającym się z wadami postawy, ale także tym, którzy z różnych powodów podnoszą ciężary inne, niż dostępne na siłowni, np. w pracy, czy w domu. Regularnie wykonywany trening wzmocni twoje mięśnie od wewnątrz, dzięki czemu poprawi twoją postawę oraz ułatwi codzienne funkcjonowanie.

Jak ćwiczyć mięśnie głębokie?

Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń jest popularna deska, polecana między innymi osobom, które chcą wzmocnić mięśnie brzucha. W rzeczywistości, angażuje do pracy również pozostałe grupy – uda, łydki, biodra, pośladki i grzbiet. W zależności od stopnia twojego zaawansowania, wersję klasyczną możesz zamienić na jej różne warianty np. wykonywane z ręką / nogą w górze.

Jeżeli chcesz skorzystać z możliwości wykonania przykładowego treningu core pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który wytłumaczy ci w jaki sposób wyczuć i zaangażować mięśnie głębokie, koniecznie skorzystaj z przygotowanej przez nas oferty zajęć. W ich trakcie poznasz różnorodne ćwiczenia stabilizacyjne, dzięki którym o wiele łatwiej przyjdzie ci wykonywanie ćwiczeń na ciężarach. Drugim skutkiem uczestnictwa w zajęciach, będzie wypracowanie płaskiego brzucha, czego z pewnością nie będziesz miał nam za złe. 😉

Obszar core pełni niezmiernie istotną rolę nie tylko podczas treningów, ale także w trakcie codziennych aktywności. Z tego powodu w naszych Klubach możesz znaleźć aż kilka typów zajęć, które poprawią formę i wzmocnią Twoje mięśnie. Szukaj w grafiku następujących treningów:

PŁASKI BRZUCH
Poziom trudności: zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych
Płaski brzuch to zajęcia polegające na wzmocnieniu, głównie całego gorsetu mięśniowego kręgosłupa. Szczególną zaletą jest pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, przez co nasze mięśnie będą bardziej wyraziste i wyszczuplą naszą talię.

ZDROWY KRĘGOSŁUP
Poziom trudności: zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych
Siedzący tryb życia to wróg kręgosłupa. Jeśli za biurkiem spędzasz długie godziny i chcesz przeciwdziałać szkodom albo masz problemy z plecami – wpleć te zajęcia w swój harmonogram. Wzmocnią mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę, rozciągną je i „rozprostują”. Twój kręgosłup odczuje po prostu ulgę. To spokojny trening o wolnym, uspokajającym tempie.

GT CORE
Poziom trudności: zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych
To w dużym stopniu ćwiczenia stabilizacyjne oraz wzmacnianie mięśni głębokich. Większość ćwiczeń angażuje mięśnie brzucha, dzięki czemu bardzo szybko obserwujemy przez wielu oczekiwany efekt „płaskiego brzucha”. Osoby, które mają problemy z wyrzeźbieniem tej części ciała powinny regularnie uczestniczyć w zajęciach GT Core.

Od początku lutego zapraszamy także na szybkie zajęcia ABS na siłowni w strefie Core. Jeżeli chcesz zdążyć do lata z mocnym i wyrzeźbionym brzuchem, zajęcia te będą dla Ciebie idealne.  Odbywać się będą one we WSZYSTKICH KLUBACH Smart Gym, od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Sprawdź grafik swojego klubu, do zobaczenia!

Pierwszy raz
w Smart Gym?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów.

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Obserwuj nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: