Kettlebells VS hantle

Data dodania: 2018-04-18

Kettlebells przypominają swoim wyglądem kulę z doczepionym uchwytem. Natomiast hantli nie trzeba nikomu opisywać 😉. Kształt i budowa każdego z tych obciążeń jest nieco inna, a co za tym idzie, przynosi różne efekty – które będą lepsze? 

 

Dlaczego warto sięgać po hantle

Klasyczne hantle wykorzystywane są najczęściej w treningach siłowych. Ćwiczenia z ich pomocą wprowadzają destabilizację, zupełnie inaczej niż w przypadku tych ze sztangą lub na maszynach, a tym samym angażują do pracy większą ilość mięśni (wielostawowe). Doskonale sprawdzą się także do pozycji izolowanych, skoncentrowanych na danej partii. Ich sukces tkwi, w równomiernie rozłożonym ciężarze (na obydwu krańcach hantelki), który możesz dowolnie regulować (np. w sztangielkach). Umożliwiają wykonywanie powtórzeń na obydwie strony ciała równocześnie. Ogromną zaletą jest też szeroki wybór rozmiarów dostępnych w klubach ( od 0,5 kg do kilkudziesięciu kg).

 

Kettlebells – nowe, skuteczniejsze obciążenie?

Od hantli kettlebells różnią się przede wszystkim rozmieszczeniem środka ciężkości. Został on przesunięty na samą „kulę”, natomiast uchwyt jest bardzo lekki. Dzięki takiemu rozwiązaniu w trakcie ćwiczeń angażujesz do pracy mięśnie całego przedramienia, a nie tylko dwugłowy. Wykonywane pozycje wiążą się nie rzadko z koniecznością utrzymania równowagi, a co za tym idzie aktywnością niemalże całego ciała.

Przyrząd raczej nie nadaje się dla osób, które chciałyby znacząco rozbudować masę mięśniową. Jest za to strzałem w dziesiątkę, jeżeli myślisz o spaleniu nadprogramowych kilogramów lub poprawie wytrzymałości i ogólnej wydolności organizmu. To doskonała forma ćwiczeń dla kobiet. Pozwala ładnie zarysować sylwetkę bez ryzyka nadmiernego rozwoju mięśni i równoczesnej eliminacji tkanki tłuszczowej. Dzięki „kuli armatniej” wypracujesz zgrabne nogi i pełne, okrągłe pośladki z myślą o sezonie bikini. Zmiany zauważysz także w ogólnej gibkości i koordynacji ruchowej.  

Ze względu na przesunięty środek ciężkości, ćwiczenia oparte na kettlebells są trudniejsze od tych z hantelkami i wymagają dużej staranności przy wykonywaniu kolejnych powtórzeń. Aby uniknąć kontuzji i jak najlepiej opanować technikę, polecamy zgłosić się o pomoc do trenera personalnego, który krok po kroku wytłumaczy ci specyfikę pracy z tym obciążeniem. Doskonałym sposobem na wdrożenie się w ten temat będą zajęcia grupowe Kettlebells, które odbywają się w naszych klubach, w Zabrzu Arenie oraz Gliwicach przy Politechnice. Na początku każdego spotkania prowadzący poświęca chwilę na naukę techniki (poprzez wykonywanie kilkuminutowych serii, w których wielokrotnie powtarza się ten sam ruch).

 

Które obciążenie wybrać?

Zarówno kettlebells, jak i hantle mają swoje dziedziny, w których sprawdzają się najlepiej. Ciężary w kształcie dzwonu poprzez dużą niestabilność są idealnym rozwiązaniem dla treningów opierających się na elementach oporowych, wytrzymałościowych i wydolnościowych. Te drugie są z kolei od wieków ściśle przypisane do treningu siłowego, umożliwiając wykonywanie zarówno ćwiczeń izolowanych, jak i wielostawowych, dążąc do jak najszybszego przyrostu masy mięśniowej. Nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć, która forma obciążenia jest lepsza, ponieważ każda z nich oddziałuje na organizm w inny sposób. Aby wykorzystać możliwości, jakie dają w pełni najlepiej byłoby wprowadzić do treningu obydwie.

smart-gym-hantle-czy-kettlebells

 

Pierwszy raz
w Smart Gym?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów.

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Obserwuj nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: