Jak zaplanować swój trening?

Data dodania: 2021-10-08

Ciężko pracujesz z hantlami, biegasz, a ćwiczenia nie przynoszą pożądanego efektu odchudzenia? Brak rezultatu zazwyczaj jest wynikiem przypadkowości działań. Musisz realizować zadania regularnie, ale przede wszystkim z głową. Zobacz, jak ułożyć plan treningowy, by skutecznie zmienić swoją sylwetkę. Czy wybrać trening siłowy, nóg, ogólnorozwojowy, a może postawić na sesje fitness lub interwałowe? Sprawdź!

Odpowiednie treningi plus dieta

Żeby osiągnąć sukces, musisz wdrożyć odpowiedni rodzaj ćwiczeń, które będą dopasowane do celu. Dlatego najpierw ustal swój priorytet. Chcesz schudnąć, nabrać masy, poprawić muskulaturę, a może zdobyć siłę i wytrzymałość? W każdym przypadku powinno się ćwiczyć inaczej.

Jak zacząć przygodę z fitness?

Najtrudniejszy jest pierwszy krok. Wiele osób krępuje się wizyty w siłowni, ze względu na nadwagę lub bardzo chude ciało, brak sprawności czy siły. Dlatego na początku dobrym rozwiązaniem są treningi online. Na czym to polega? Odbywasz je w domu, ale ze specjalistą, a dokładnie z filmem instruktażowym, na którym trener prowadzi fitness i podpowiada, co masz robić (w jakiej kolejności, ile serii itp.) i tłumaczy technikę.
Dzięki temu szybko poprawisz sprawność i nabierzesz pewności siebie, by udać się do klubu i pracować z profesjonalnym sprzętem, który pozwoli na wykonywanie intensywniejszych działań.

Trening ogólnorozwojowy – dobry start

Ważne jest, by rozpoczynać swoją przygodę ze sportem stopniowo. Wtedy nie zrazisz się już na starcie. Jeśli jesteś na początkowym etapie, postaw na trening ogólnorozwojowy i fitness, w których ćwiczysz całe ciało, wszystkie partie mięśni. Łączą one aktywność siłową, z wytrzymałościową, a także sprawnościową. Dzięki nim staniesz się bardziej wysportowany, zbudujesz bazę do podjęcia trudniejszych wyzwań.
Ważne, jednak, żeby specjalista podpowiedział Ci, jak ułożyć plan treningowy, które ćwiczenia wykonywać, a z jakich zrezygnować. Ogólnorozwojówka polecana jest osobom, które chcą wzmocnić się pod kulturystykę lub po prostu stracić zbędne kilogramy, poprawić sprawność, uelastycznić ścięgna czy być szybsze, silniejsze, bardziej gibkie. Fitness to z kolei idealny sposób na chudnięcie i nabieranie kondycji.

Trening siłowy – zbuduj imponującą muskulaturę

Jeśli Twoim celem jest zbudowanie dużych mięśni, musisz wybrać trening siłowy. Pamiętaj jednak, że warto zacząć od fitnessu lub zajęć ogólnych, by wzmocnić się przed sięgnięciem po ciężary. W ten sposób uchronisz swoje stawy przed kontuzjami. Wiele osób popełnia błąd, który polega na poświęcaniu uwagi wyłącznie górnej części ciała. Klatka piersiowa i bicepsy to nie wszystko.
Rozwój muskulatury powinien być proporcjonalny, dlatego równie istotne są treningi nóg. Nie bagatelizuj ich, by uniknąć sylwetki tzw. bociana (masywna góra i chude nogi). Najlepsze rezultaty osiągniesz, łącząc ćwiczenia izolowane z izometrycznymi. Ułożenie planu treningowego powinno uwzględniać m.in. pracę z wolnym ciężarem (wyciskanie sztangi, unoszenie hantli) oraz na maszynach, ale też wykorzystywanie obciążenia własnego ciała podczas podciągania na drążku, wykonywania pompek czy planku.
Aktywność siłowa polecana jest nie tylko osobom marzącym o kulturystycznej budowie ciała, ale wszystkim, którzy się odchudzają. Ćwiczenia spalające tłuszcz (np. bieganie czy rower) idące w parze z angażującymi muskuły przyspieszają redukcję tkanki tłuszczowej, a jednocześnie uatrakcyjniają sylwetkę.

Treningi interwałowe – szybko zrzucisz zbędne kilogramy

Tego rodzaju ćwiczenia pozwalają szybko zrzucić nadwagę. Treningi interwałowe polegają na przeplataniu pracy maksymalnie intensywnej ze średnią intensywnością. Można je odbywać na bieżni, rowerkach lub robić przysiady, które stanowią jednocześnie idealny trening nóg itp.
Pomogą przy odchudzaniu, ale stanowią też idealne dopełnienie siłowni (dzięki spalaniu tłuszczu rosnące mięśnie będą lepiej widoczne).

Ćwicz na dobrym sprzęcie i pod okiem fachowców

Żeby ułożyć odpowiedni plan treningowy, trzeba dysponować wiedzą. Dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców. Sprawdź ofertę Smart Gym. Znajdziesz w niej efektywny trening online, który wprowadzi Cię w tajniki fitness, pracy siłowej czy ogólnorozwojowej. Zacznij też ćwiczyć w naszych klubach, gdzie przygotowaliśmy dla Ciebie profesjonalny sprzęt.

Pierwszy raz
w Smart Gym?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów.

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Obserwuj nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: