Jak wyćwiczyć plecy?

Data dodania: 2018-08-27

Plecy to jedna z największych grup mięśniowych, która dla wielu trenujących jest wizytówką. Dobrze wytrenowane, dają proporcjonalną sylwetkę i wrażenie dużej siły. Przede wszystkim, jednak stanowią one główne oparcie dla całej sylwetki, biorąc udział w niemal każdym ruchu. Jakie ćwiczenia najskuteczniej pomagają w wyrzeźbieniu pleców?

 

Trening wielu partii pleców jest naprawdę trudny i wyczerpujący, co wynika z ich wielowarstwowości. Jednak dobrze rozbudowane, dają naprawdę spektakularny efekt. Jeśli zatem chcesz cieszyć się męskim wyglądem dzięki pięknie wyrzeźbionym plecom, warto chwilę się pomęczyć. Silne ciało i wyprostowana sylwetka oraz zwiększone poczucie własnej wartości, to tylko jedne z wielu zalet, które wkrótce zauważysz. Jak wyrzeźbić plecy? Przedstawiamy kilka najprostszych i bardzo efektywnych ćwiczeń.

 

Skuteczne ćwiczenia na mięśnie pleców

Najtrudniej będzie z tzw. “motylami”, czyli najszerszym mięśniem grzbietu. Jak nim pracować? Najprostszym i najbardziej skutecznym ze wszystkich ćwiczeń będzie podciąganie się na drążku, najlepiej w stosunkowo szerokim nachwycie. To o tyle ważne, że oprócz samych motyli, ćwiczysz wiele partii mięśniowych, m.in. mięśnie równoległoboczne, podłopatkowe czy bicepsy. Warto jednak wziąć pod uwagę, że (zwłaszcza w pierwszych tygodniach regularnych treningów) nie wszyscy mają wystarczająco dużo siły, by wykonywać tego rodzaju ćwiczenia – musisz przecież unieść wagę całego ciała. Efektem w takiej sytuacji będą nie wyrzeźbione plecy, a jedynie wzrost irytacji i zrezygnowania.

Dla osób, które dopiero zaczynają trenować i szukają informacji, jak wyrzeźbić plecy, z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie np. ściąganie drążka wyciągu górnego do klatki piersiowej. Podobnym rozwiązaniem jest ściąganie go do mostka, oczywiście z zachowaniem szerokiego nachwytu. Warto również ćwiczyć wiosłowanie, nie tylko na specjalnie do tego przeznaczonej maszynie, ale również z hantlami czy sztangą. Ważne jest, by Twój trener pomógł dobrać odpowiednie dla Ciebie obciążenie, które nie będzie zagrożeniem dla kręgosłupa.

Równie skutecznym ćwiczeniem na mięśnie pleców jest unoszenie tułowia z opadu na ławce rzymskiej. Bardzo ważna jest technika, dlatego pamiętaj, że Twoje biodra muszą znajdować się na wysokości końca podparcia ławki. Stopy oprzyj o wałki ławki, natomiast ręce skrzyżuj przy tułowiu i przyciągnij brodę do klatki piersiowej. Opuszczanie poprowadź powoli, jednak wyprost musi być dynamiczny.

 

smart-gym-jak-cwiczyc-plecy

 

Wspomniana technika ćwiczeń mięśni pleców jest niezwykle istotna przy każdym wykonywanym ćwiczeniu. Nie sugeruj się tym, co wykonują koledzy z siłowni.  Niestety nie zawsze stosują się do zasad bezpieczeństwa i tym samym narażają się na poważne kontuzje, a przecież plecy to najważniejsza część naszego korpusu! Zwłaszcza na początku powinieneś zdecydować się na konsultacje z trenerem personalnym, który dokładnie pokaże Ci każde z tych ćwiczeń i będzie kontrolował ich poprawne wykonanie. W naszych klubach znajdziesz specjalny wizytownik z wizytówkami różnych trenerów, możesz się z nimi skontaktować i umówić na trening personalny w Smart Gym!

 

Rozciąganie i wzmacnianie pleców

Jak przy każdym treningu, tak i przy ćwiczeniach na wyrzeźbienie pleców, musisz znaleźć czas na ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Najprostsze będzie z pewnością przenoszenie niewielkiej sztangi na ławce poziomej. To bardzo ważne, jeśli chcesz cieszyć się ich sprawnością i szerokim zakresem ruchu. Po każdym treningu poświęć chwilę na zrobienie mostku, wygięcie się w kołyskę czy skrętoskłony. Nie zapominaj, by po każdym ćwiczeniu wykonać skłon lub jakiekolwiek ćwiczenie, które wymaga wygięcia się w przód. Zyskasz w ten sposób rozciągnięty kręgosłup, który bez trudu utrzymają silne mięśnie.  Nie mniej istotna od samych ćwiczeń jest również prawidłowa dieta – w tej sprawie zgłoś się do dietetyka, który ułoży Ci ją zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze.

Pierwszy raz
w Smart Gym?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów.

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Obserwuj nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: