Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów na siłowni?

Data dodania: 2022-01-20

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningiem na siłowni, bardzo często popełniają całe mnóstwo błędów nowicjusza. Ćwiczenia izolowane, a nie ogólnorozwojowe, sute posiłki przed treningiem czy nadmierna i wręcz szkodliwa dla zdrowia ambicja – miejsca na popełnienie gafy jest mnóstwo, ale wystarczy trochę podstawowej wiedzy, by efektywnie się przed nią ustrzec. Czytaj dalej, aby wszystkiego się dowiedzieć!

Niedokładna technika wykonywania ćwiczeń

Początkujący sportowcy mają tendencję do lekceważenia zaleceń, by ćwiczenia wykonywać możliwie najdokładniej. Trening ogólnorozwojowy szybko zamienia się wtedy w szaloną pogoń za jak największą liczbą powtórzeń, wykonywanych jednak skrajnie niedbale.

Niedociągnięcia techniczne prowadzą tymczasem do przeciążenia aparatu ruchu, a w dodatku należy liczyć się również z tym, że cały wysiłek pójdzie po prostu na marne, bo ćwiczenia nie będą rozwijać tych partii mięśniowych, które wybrała sobie osoba ćwicząca.

Zbyt duże obciążenie na siłowni

Na błędną technikę wykonywania wszelkiego rodzaju wysiłku na siłowni ogromny wpływ ma również wybór obciążenia. Początkujący bardzo często narzucają sobie zbyt duży ciężar, próbując w ten sposób komuś zaimponować lub pobić osobisty rekord.

Obciążenie musi być dobrane w taki sposób, by trening siłowy mógł być wykonywany z pełnym zakresem ruchu rąk czy nóg, a także z zachowaniem wszelkich technicznych zasad. W innym przypadku znacząco zwiększa się szansa na odniesienie dotkliwej kontuzji.

Brak okresu regeneracji pomiędzy treningami

Popularnym błędem nowicjusza jest zupełne zaniedbanie kwestii odpowiedniej regeneracji po ćwiczeniach. Odpoczynek po treningu jest po prostu konieczny, ponieważ mięśnie muszą mieć czas na zregenerowanie się po wymagającym wysiłku. Aby zredukować do minimum szansę na wystąpienie nieprzyjemnych zakwasów i braku chęci do dalszego rozwoju, należy także dbać o dobre samopoczucie – treningi fitness czy wszystkie inne będą podwójnie wymagające, jeśli będziesz przystępować do nich w stanie przytłaczającego stresu, głodu czy niewyspania. Posiłek przed treningiem jest równie ważny jak potreningowy – rozsądna dieta to kluczowy element zdrowej regeneracji.

Dieta niwelująca efekty wysiłku na siłowni

Osoby, dla których siłownie są jeszcze nowym miejscem, myślą czasami, że wysiłek sam w sobie jest w pełni wystarczający, by efektywnie zrzucać kilogramy i nabierać masy mięśniowej. Prawda jest natomiast taka, że o tym, co zjeść przed treningiem, myśleć powinieneś znacznie dłużej niż o tym, jakie ćwiczenia będziesz na nim wykonywać.

Zrównoważona, bogata w składniki odżywcze dieta odpowiada za ponad połowę sukcesu osób, które walczą o zrzucenie zbędnych kilogramów. Trening w żadnym wypadku nie jest przepustką do swobodnego pochłaniania słodyczy czy tuczących przekąsek, choć na cheat meal warto sobie od czasu do czasu pozwolić dla komfortu psychicznego.

Brak systematyczności wykonywania ćwiczeń

Niezależnie od tego, ile powtórzeń wykonasz na sali treningowej, zdecydowana większość Twojego wysiłku spełznie na niczym, jeśli nie będziesz na nią regularnie wracać. Ciało zareaguje na ćwiczenia dopiero po dłuższej serii systematycznie otrzymywanych bodźców, więc jednorazowy wyczyn na siłowni w zasadzie w ogóle nie odbije się na Twojej sylwetce.

Jeśli zastanawiasz się, jak ułożyć plan treningowy, możesz skorzystać z pomocy trenera. Osoba z doświadczeniem będzie w stanie odpowiednio dopasować ćwiczenia do Twoich możliwości i ambicji, zaopatrując Cię przy tym w mnóstwo dodatkowej wiedzy, takiej jak chociażby to, co najlepiej zjeść po treningu.

Solidny trening w środowisku przyjaznym rozwojowi

Jeśli jesteś gotowy na to, by siłownia stała się Twoim drugim domem, skorzystaj z bogatej oferty naszych klubów fitness. Niskie ceny, wysokiej jakości sprzęt, honorowanie kart i pakietów sportowych – to nasze największe atuty! Pozwól sobie na rozwój w przyjaznym środowisku, w którym wytrwała praca nad sylwetką będzie wyłącznie przyjemnością sprawiającą mnóstwo satysfakcji! Nie czekaj, wykup pierwszy karnet i zabieraj się za ćwiczenia!

Pierwszy raz
w Smart Gym?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów.

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Obserwuj nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: