Atletyczna sylwetka mężczyzny - jak zadbać o idealne proporcje ciała?

Proporcjonalna sylwetka pozwoli Cię określić mianem atrakcyjnego i sprawi, że płeć przeciwna zwróci na ciebie uwagę. Wbrew pozorom nic nie zdziałają: wielki biceps i szerokie barki, jeżeli twoje nogi będą przypominały patyki. Również zbyt duża lub mała masa ciała nie podziała dla ciebie na korzyść.

Piękno ludzkiej sylwetki interesuje człowieka od wieków. Już w starożytnej Grecji opracowano matematyczny kanon proporcji ciała. Rzeźby z tego okresu, to punkt odniesienia dla wielu osób, które obecnie pracują nad swoim wyglądem. Co ciekawe, przedstawione na figurach postaci rzadko kiedy miały wspaniale rozbudowane, np. mięśnie brzucha. Już sam stosunek wielkości poszczególnych partii ciała wpływał na estetykę całości. Do lamusa odchodzi dzisiaj moda na rozbudowywanie grup mięśni do jak największych rozmiarów. Sztuką jest natomiast ich wypracowanie do takiego poziomu, aby wizualnie współgrały ze sobą i nie były przerysowane – mówiąc prościej, dąży się przede wszystkim do zbudowania smukłej, atletycznej sylwetki.

 

Facet idealny

Utarło się, że idealne proporcje kobiecej sylwetki, to stosunek obwodu biustu, talii i bioder 90-60-90. Zbliżoną zależność ustalono również dla mężczyzn. Ta jednak, uzależniona jest od większej ilości wymiarów. Jeżeli chcesz sprawdzić, jak blisko ci do ideału, sięgnij po miarkę krawiecką i zmierz (a następnie zapisz) obwód swojego przedramienia, ramienia, klatki piersiowej, pasa, bioder, uda i łydki. Porównaj je ze sobą na podstawie poniższej grafiki i zwróć uwagę na to, która z partii jest zbyt mocno lub słabo rozwinięta. Aby wyrównać różnicę będziesz musiał wprowadzić zmiany w swoim planie treningowym. Jeżeli wszystko wyszło idealnie, gratulacje – ćwicz tak dalej!

smart-gym-altetyczna-sylwetka-mezczyzny

 

Jak zniwelować dysproporcje ?

Wszelkim rozbieżnościom znacznie łatwiej jest zapobiegać, niż je naprawiać. Jeżeli jesteś na początku swojej przygody z siłownią i takowe nie zdążyły się jeszcze pojawić, proponujemy wprowadzić do planu treningowego przede wszystkim wysiłek typu FBW. Dzięki Full Body Workout będziesz równomiernie rozwijał wszystkie grupy mięśniowe.
W naszej ofercie znajdziesz zajęcia GT Strength, które okażą się szczególnie przydatne, jeżeli jeszcze nie masz na siebie pomysłu. W ich trakcie zadbasz o rozwój wszystkich mięśni, zwiększysz metabolizm oraz znakomicie wymodelujesz sylwetkę, nadając jej sportowy, smukły i jędrny charakter.

Osoby, które chcą poprawić wymiary poszczególnych partii ciała, muszą nieco przekształcić swój trening właśnie pod ich kątem – wdrażając dodatkową serię ćwiczeń lub wręcz przeciwnie. Jeżeli zależy ci na szybkim rozbudowaniu wszystkich partii mięśni brzucha, zapraszamy na zajęcia ABS. Podczas naszych spotkań na siłowni utrzymujemy wysoką intensywność treningu poprzez dużą ilość ćwiczeń i krótkie przerwy, dzięki czemu wpływamy na rzeźbienie „sześciopaka”.

W kontroli naszej masy może pomóc także wskaźnik BMI (Body Mass Index), który w sposób pośredni opisuje zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie na podstawie proporcji masy ciała do wzrostu. Obliczamy go dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost do kwadratu (w metrach). Osoby o BMI niższym niż 18,5 powinny zadbać o trening na masę mięśniową, a z kolei te z BMI powyżej 25, dorzucić do swojego planu wysiłek typu cardio.

W obydwóch przypadkach zapraszamy do naszego klubu – zajęcia Tabaty, które pozwolą ci spalić nadmiar kilogramów i uwidocznić skryte pod tkanką tłuszczową mięśnie; z kolei Siłowy Trening Obwodowy pod okiem wyspecjalizowanego trenera, to najlepszy sposób, aby zyskać co nieco na masie.

Zobacz również