Atletyczna sylwetka mężczyzny – jak zadbać o idealne wymiary ciała?

Data dodania: 2018-02-14

Proporcjonalna, atletyczna sylwetka mężczyzny pozwoli Cię określić mianem atrakcyjnego i sprawi, że płeć przeciwna zwróci na ciebie uwagę. Wbrew pozorom nic nie zdziałają: wielki biceps i szerokie barki, jeżeli twoje nogi będą przypominały patyki. Również zbyt duża lub mała masa ciała nie podziała dla ciebie na korzyść. Dlatego tak ważne jest dbanie o proporcje – przesada w żadną stronę nie jest niczym dobrym i w skrajnym przypadku może wywołać uśmiech na ustach, zamiast wzbudzać podziw. Właśnie taki efekt może przynieść widok faceta z napakowaną, wielką klatą, ogromnymi ramionami i łydkami chudymi jak patyki.

Piękno ludzkiej atletycznej sylwetki mężczyzny interesuje człowieka od wieków. Już w starożytnej Grecji opracowano matematyczny kanon proporcji ciała. Pomimo upływu tysięcy lat od powstania rzeźby z tego okresu, to punkt odniesienia dla wielu osób, które obecnie pracują nad swoim wyglądem. Co ciekawe, przedstawione na figurach postaci rzadko kiedy miały wspaniale rozbudowane, np. mięśnie brzucha. Już sam stosunek wielkości poszczególnych partii ciała wpływał na estetykę całości i sprawiał, że można było mówić o atletycznej sylwetce mężczyzny. Do lamusa odchodzi dzisiaj moda na rozbudowywanie grup mięśni do jak największych rozmiarów. Sztuką jest natomiast ich wypracowanie do takiego poziomu, aby wizualnie współgrały ze sobą i nie były przerysowane – mówiąc prościej, dąży się przede wszystkim do zbudowania smukłej, atletycznej sylwetki.

 

Facet idealny – sylwetka mężczyzny

Utarło się, że idealne proporcje kobiecej sylwetki, to stosunek obwodu biustu, talii i bioder 90-60-90. Zbliżoną zależność ustalono również dla mężczyzn. Ta jednak, uzależniona jest od większej ilości wymiarów. Jeżeli chcesz sprawdzić, jak blisko ci do ideału, sięgnij po miarkę krawiecką i zmierz (a następnie zapisz) obwód swojego przedramienia, ramienia, klatki piersiowej, pasa, bioder, uda i łydkiPorównaj je ze sobą na podstawie poniższej grafiki i zwróć uwagę na to, która z partii jest zbyt mocno lub słabo rozwinięta. Aby wyrównać różnicę będziesz musiał wprowadzić zmiany w swoim planie treningowym. Jeżeli wszystko wyszło idealnie i możesz się pochwalić atletyczną sylwetką mężczyzny, gratulacje – ćwicz tak dalej!

smart-gym-altetyczna-sylwetka-mezczyzny

 

Jak zniwelować dysproporcje ?

Wszelkim rozbieżnościom znacznie łatwiej jest zapobiegać, niż je naprawiać. Jeżeli jesteś na początku swojej przygody z siłownią i takowe nie zdążyły się jeszcze pojawić, proponujemy wprowadzić do planu treningowego przede wszystkim wysiłek typu FBW. Dzięki Full Body Workout będziesz równomiernie rozwijał wszystkie grupy mięśniowe i kształtował podstawy atletycznej sylwetki mężczyzny.
W naszej ofercie znajdziesz zajęcia GT Strength, które okażą się szczególnie przydatne, jeżeli jeszcze nie masz na siebie pomysłu. W ich trakcie zadbasz o rozwój wszystkich mięśni, zwiększysz metabolizm oraz znakomicie wymodelujesz atletyczną sylwetkę mężczyzny, nadając jej sportowy, smukły i jędrny charakter.

Osoby, które chcą poprawić wymiary poszczególnych partii ciała, muszą nieco przekształcić swój trening właśnie pod ich kątem – wdrażając dodatkową serię ćwiczeń lub wręcz przeciwnie. Jeżeli zależy ci na szybkim rozbudowaniu wszystkich partii mięśni brzucha i interesuje Cię atletyczna sylwetka mężczyzny, zapraszamy na zajęcia ABS. Podczas naszych spotkań na siłowni utrzymujemy wysoką intensywność treningu poprzez dużą ilość ćwiczeń i krótkie przerwy, dzięki czemu wpływamy na rzeźbienie „sześciopaka”.

W kontroli naszej masy może pomóc także wskaźnik BMI (Body Mass Index), który w sposób pośredni opisuje zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie na podstawie proporcji masy ciała do wzrostu. Obliczamy go dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost do kwadratu (w metrach). Osoby o BMI niższym niż 18,5 powinny zadbać o trening na masę mięśniową, a z kolei te z BMI powyżej 25, dorzucić do swojego planu wysiłek typu cardio.

W obydwóch przypadkach zapraszamy do naszego klubu, dla kogo celem jest atletyczna sylwetka mężczyzny – zajęcia Tabaty, które pozwolą ci spalić nadmiar kilogramów i uwidocznić skryte pod tkanką tłuszczową mięśnie; z kolei Siłowy Trening Obwodowy pod okiem wyspecjalizowanego trenera, to najlepszy sposób, aby zyskać co nieco na masie.

Pamiętaj o sprawności

Jednocześnie należy pamiętać, że sam wygląd to nie wszystko, a ciało powinno być nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale też – albo raczej przede wszystkim – sprawne. Co z tego, że osiągniesz doskonałe proporcje i wypracujesz estetyczne umięśnienie, skoro nie będziesz umieć zrobić skłonu do ziemi, a odwrócenie się za plecy albo podbiegnięcie 50 m do autobusu będzie wyczynem na miarę wejścia na Mount Everest? Atletyczna sylwetka mężczyzny powinna raczej wypływać z ogólnej sprawności i być efektem nie tylko prostych, izolowanych ruchów na maszynach, ale też treningu obejmującego ćwiczenia wielostawowe, rozciąganie, mobilizację stawów i elementy cardio. Dopiero taki trening można uznać za kompletny, a jego rezultaty za korzystne dla całego ciała i organizmu, a nie wyłącznie wyglądu określonych mięśni.

Pierwszy raz
w Smart Gym?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów.

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Obserwuj nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: