Analiza składu ciała – jak zrobić i odczytywać wyniki?

Data dodania: 2018-11-09

Zrzucasz zbędne kilogramy – to już postanowione. Podejmujesz ćwiczenia, zmieniasz dietę na rozsądną… i obsesyjnie się ważysz. Każdego dnia sprawdzasz, czy kilogramów ubyło, a każdy skok lub chwilowy przestój odbierasz jako swoją porażkę. Tymczasem wcale nie o to chodzi. BMI to nie wszystko – warto przeprowadzić szczegółową analizę składu ciała.

 

Masa ciała to tylko cyfry. Przez ich świadomość nie dowiesz się, co tak naprawdę dzieje się w twoim organizmie – czego mu brakuje, czego natomiast jest w nim o wiele za dużo. Tylko dzięki przeprowadzeniu dokładnej analizy składu ciała możesz prawidłowo dostosować dietę. Co jednak najważniejsze, monitorowanie składu ciała na bieżąco w czasie trwania procesu odchudzania pozwala na sprawdzanie jego efektywności. Twoje ciało ma być zdrowe, nie tylko lekkie!

Jak wykonuje się analizę składu ciała?

BIA (ang. Body Impedance Analysis), czyli analiza bio-impendancji ciała, polega na przepływie przez ciało prądu, oczywiście o natężeniu bezpiecznym dla człowieka. Istotna jest wiedza na temat przepływu elektryczności – prąd znacznie lepiej przewodzą mięśnie, kości oraz woda niż tkanka tłuszczowa. Wynika to bezpośrednio z faktu, że tkanka tłuszczowa zawiera w sobie mało wody. Stawia ona zatem większy opór i dlatego można ją odróżnić w czasie tego badania.

Dobra wiadomość jest taka, że aby wykonać analizę składu ciała, nie musisz wcale udawać się specjalnie do gabinetu dietetyka.  Jeśli jednak od lat zmagasz się z nadwagą lub zdiagnozowano u Ciebie jakąś chorobę (np. cukrzycę), która wymaga zmiany trybu życia na zdrowszy, zapraszamy do jednego z naszych klubów gdzie znajdziesz najlepsze tego typu narzędzia pomiarowe – wagę InBody.

Aby pomiary były najbardziej miarodajne, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim na dobę przed wykonaniem analizy nie wolno pić alkoholu ani kofeiny. Ostatnich 12 godzin przed badaniem to czas regeneracji, nie wzmożonego treningu. Idealnie byłoby, gdybyś pojawił się z samego rana, jeszcze na czczo. Jeśli nie masz takiej możliwości, zgłoś się około 4-6 godzin po ostatnio spożytym posiłku. Pamiętaj, by Twój pęcherz był pusty. Nie możesz być ani przesadnie nawodniony ani tym bardziej odwodniony – zadbaj o zbilansowany poziom spożycia wody. Kobiety nie powinny wykonywać analizy składu ciała w czasie miesiączki.

analiza_skladu_ciala

 

Dlaczego analiza składu ciała jest taka ważna?

Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, tylko ona pozwala na dokładne sprawdzenie tego, jak na zastosowaną dietę i podjętą aktywność fizyczną reaguje nasz organizm. W ten sposób możemy świadomie modyfikować zarówno przyjmowane posiłki, jak i plan treningowy. Ważenie masy ciała mówi nam tylko o pozbyciu się kilogramów, nie powie jednak, co jest przyczyną nagłego zatrzymania się ich na pewnym poziomie.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że osoby wyglądające skrajnie inaczej mogą mieć dokładnie tę samą wagę. Zarówno wysportowany atleta, jak i mężczyzna “z brzuszkiem” prowadzący siedzący tryb życia, mogą ważyć np. 95 kilogramów. Warto jednak zauważyć, że u tego pierwszego na masę ciała składa się przede wszystkim tkanka mięśniowa, która wzrosła na skutek ćwiczeń i trzymania się diety. Tymczasem drugi wspomniany mężczyzna może cierpieć na otyłość okołonarządową lub mieć za dużo wody w organizmie. Ważne jest ustalenie tych faktów i podjęcie odpowiednich kroków. W tym celu najpierw należy wykonać analizę składu ciała.

 

Czego dowiesz się dzięki analizie składu ciała?

Zachęcamy aby przed treningiem na siłowni wskoczyć na taką specjalistyczną wagę. Jeśli nie jesteś pewien\a w jaki sposób dokonać pomiaru lub nie potrafisz odczytać wydrukowanego wyniku, poproś o pomoc Smart Asystentów, pomogą Ci z wszystkim. Jakie dokładnie parametry pokazuje taka analiza?

Zawartość tkanki tłuszczowej. Prawidłowy wynik to 15-18% w przypadku mężczyzn i 16-20% dla kobiet. To bardzo istotny czynnik, bo właśnie dzięki niemu diagnozujemy nadwagę i otyłość, przez co możemy wybrać dietę oraz ustalić plan treningowy najlepsze dla danej osoby.

Procent wody, który w przypadku zarówno kobiet, jak i mężczyzn, powinien mieścić się w przedziale 45-60%. Ten wskaźnik podpowiada, jaka jest ogólna zawartość wody w organizmie. Będzie on znacznie niższy u osób z nadwagą lub otyłością.

Masa mięśniowa. Właśnie tutaj pojawiają się dodatkowe kilogramy, zaskakujące często osoby, które ćwiczą, by schudnąć. Wynika to z tego, że tkanka mięśniowa jest cięższa niż tłuszcz. Dzięki jej regularnej kontroli wiemy, czy nasze treningi przynoszą efekty. W tym przypadku nie ma norm dla kobiet i dla mężczyzn, gdyż są one dostosowane przede wszystkim do stopnia aktywności. Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj sprzętu, na którym pomiar jest wykonywany.

Stopień otłuszczenia narządów. Brzmi dość złowrogo, bo jest poważny. Tłuszcz otaczający narządy wewnętrzne to pierwszy krok do poważnych chorób. Jeśli jest go dużo, możesz spodziewać się różnych niebezpiecznych diagnoz: cukrzycy typu II, nadciśnienia czy podwyższonego poziomu cholesterolu. Bezpieczny wynik mieści się od 1 do 12, natomiast te pomiędzy 13 a 59 wskazują na nadmiar tłuszczu okołonarządowego.

Pierwszy raz
w Smart Gym?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów.

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Obserwuj nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: