5 objawów utraty motywacji i jak temu przeciwdziałać?

Data dodania: 2018-09-27

Regularne treningi to coś, w czym do tej pory czułeś się doskonale. Odkąd sięgasz pamięcią, już na godzinę przed końcem pracy zniecierpliwiony przebierałeś nogami, byle szybciej wyskoczyć na siłownię. W trakcie choroby czułeś pewnego rodzaju pustkę bez treningów i nagle…wszystko minęło. Kołdra rano grzeje jakby bardziej, łóżko staje się wygodne, a popołudnia najchętniej spędzasz przed telewizorem. Nie bagatelizuj tego – to znak, że spada Twoja motywacja do ćwiczeń. Co robić?

 

Na szczęście, nie Ty pierwszy przeżywasz kryzys. Choć różne są jego przyczyny, przechodzi go niemal każdy trenujący. Ważne jest, by w porę go zauważyć i zacząć mu przeciwdziałać, zanim z Tobą wygra i na kanapie rozgościsz się na dobre. Po czym poznać, że się zbliża?

5 oznak spadającej motywacji do ćwiczeń

  •     Wymówki

Powiedz prawdę – kiedy ostatnio byłeś na siłowni dokładnie tyle, ile zakładał Twój plan treningowy? Oczywiście, raz czy dwa w miesiącu może się zdarzyć nieprzewidziana sytuacja: szef zaskoczy Cię nadgodzinami lub dodatkową pracą do wykonania w domu, opiekunka Twojego dziecka rozchoruje się lub musisz pomóc babci. Ale czy rzeczywiście Twój kolega nie mógł poczekać ze spotkaniem godzinę? Czy nie da się zrobić zakupów dzień później? Jeśli coraz częściej znajdujesz powody, by nie iść na siłownię, uważaj – to pułapka!

  •     Irytacja

Wpadasz w złość już o poranku, bo wieczorem czeka Cię siłownia? Irytuje Cię pakowanie torby, bieżące pranie dresów, a nawet brak ulubionego izotonika w sklepie? Bądź ostrożny – to tylko Twój organizm próbuje Cię zwieść. Regularny trening jest dla Ciebie dobry i nie powinieneś z niego rezygnować.

  •     Brak wiary we własne możliwości

Dwa razy nie udało Ci się podnieść sztangi o wybranej wadze i od razu przerzucasz się na cardio. Boisz się próbować nowych maszyn, bo widzisz, że stoją przy nich sami doświadczeni bywalcy siłowni. Nie ryzykujesz, bo wiesz, że nie dasz rady. STOP! To wyraźny sygnał, że spada Ci motywacja. Nikt nie urodził się geniuszem i każdy zaczynał od zera. Jeśli podważasz u siebie zdolności do czegokolwiek, zacznij z tymi myślami walczyć.

  •     Zazdrość

Tak, ona również może być oznaką spadającej motywacji! Jeśli nie pcha Cię do działania, a jedynie sprawia, że zalewa Cię gorycz, musisz ją wyeliminować. Sylwetka bardziej umięśnionego kolegi czy szczuplejszej koleżanki ma Cię motywować, powinna stać się twoim celem.

  •     Przeciąganie prostych ćwiczeń

Zaplanowałeś godzinę na siłowni, a całe 60 minut trwała rozgrzewka? Zamiast intensywnego treningu, wykonałeś kilka prostych ćwiczeń cardio, tłumacząc to chęcią utrzymania dobrej techniki? Technika jest ważna, ale uważaj – to może być pułapka. Zamiast podejmować trudniejsze działania, po prostu się oszukujesz i wygrywa lenistwo.

 

Jak odzyskać motywację do treningów?

Wiesz, jak ważny dla zdrowia i dobrego samopoczucia jest ruch. Nie możesz zatem dać się pokonać tymczasowej apatii i niechęci do ćwiczeń, musisz szybko wrócić do regularnych treningów. Jak odzyskać motywację?

Miej cel.
Realny i mierzalny, niekoniecznie wcale duży. Może to być podniesie 60 kg, a może być 6 cm mniej w biodrach. Ważne jest, byś skonsultował to ze swoim trenerem, który pomoże dobrać Ci właściwy zestaw ćwiczeń. Nie ma mowy o braku motywacji i zadowolenia z siebie, kiedy co chwilę osiągasz kolejne widoczne rezultaty!

Zdecyduj się na treningi z trenerem personalnym.
To człowiek, który nie pozwoli Ci ich zaniedbać – nie tylko będzie czuwał nad techniczną poprawnością, ale przede wszystkim będzie Twoim strażnikiem. Dzięki temu z pewnością nie wyjdziesz z klubu przed czasem ani nie “zapomnisz” o żadnym z zaplanowanych ćwiczeń. W każdym naszym klubie znajdziesz wizytówki trenerów z którymi możesz zacząć indywidualne treningi.

Ćwicz z kimś bliskim.
To podwójna korzyść – rośnie w Tobie motywacja, a u kogoś ma szansę pojawić się miłość do siłowni. Może właśnie u bardziej doświadczonego kolegi podpatrzysz nowe, interesujące ćwiczenia i obudzi się w tobie chęć rywalizacji? Musisz wiedzieć, że jeżeli jesteś naszym Klubowiczem, możesz od poniedziałku do piątku, max. do godz. 15.00 przyprowadzić na trening kogoś bliskiego zupełnie za darmo! Przyjdźcie razem poćwiczyć po pracy, a na pewno będziecie zadowoleni. W końcu wspólny trening to wspólna motywacja!

Obudź się!
Pobudź swoje ciało, które po pracy kusi Cię wizją leżenia na kanapie i zjadania kilogramów przekąsek. Może wystarczy filiżanka czarnej kawy wypita na 2 godziny przed wizytą na siłowni, a może będziesz potrzebował odżywki – zawarta w obydwu środkach kofeina pozytywnie wpłynie na twój organizm. Dobrze zrobi Ci też muzyka – wybierz ją według swoich preferencji lub skorzystaj z gotowych składanek w popularnych aplikacjach.

Obejrzyj filmiki motywujące i śledź postępy innych w sieci.
Najważniejsze jest, byś ćwiczył zgodnie ze swoimi możliwościami i doświadczeniem, dlatego nie rezygnuj z konsultacji ze swoim trenerem i nie przerzucaj się bezmyślnie na to, co mówią ludzie w Internecie. Śledź jednak postępy innych, posłuchaj, jak ciężką pracą i regularnymi treningami doszli do pięknego, sprawnego ciała. Oglądaj ich na Instagramie, motywuj się, gdy Ci ciężko.

Zrób sobie zdjęcie przed rozpoczęciem ćwiczeń.
Zmiany zachodzące w Twoim wyglądzie, które będziesz widział w lustrze, powinny dać Ci prawdziwy zastrzyk motywacji. Skoro już tyle udało się osiągnąć, dlaczego nie walczyć dalej? Możesz również ustalić sobie jeden dzień, np. raz na 2 tygodnie, kiedy robisz kolejne zdjęcie. Warto wracać do takiej galerii w chwilach kryzysu. Kiedy widzisz swoje ciało na co dzień, nie od razu dostrzegasz efekty ćwiczeń. Wystarczy mieć punkt odniesienia i perspektywa bardzo się zmienia.

 

smart_gym_motywacja_do_treningow

Nie ma jednej idealnej metody motywacyjnej dla wszystkich. Najważniejsze to nie dawać się pokonać znużeniu i szukać sposobu dla siebie. Pokonanie własnych słabości to kolejny skok motywacji – musisz być świadomy, że możesz więcej niż myślałeś!

Pierwszy raz
w Smart Gym?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów.

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Obserwuj nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: