Ćwiczenia w grupie czy indywidualne – wybierz swój sposób na trening

Data dodania: 2017-09-01

Ćwiczenia grupowe to znakomite rozwiązanie dla tych, którym trudno zabrać się za siebie. Wzajemna motywacja może być kluczem do osiągnięcia wspaniałych rezultatów. Z drugiej strony trening dostosowany do indywidualnych potrzeb może być jeszcze skuteczniejszy – na co więc się zdecydować?

Ktoś kiedyś powiedział, że najkorzystniejszy dla naszego organizmu jest wysiłek nie tyle planowany, co podejmowany. Decyzja o tym, czy będzie to trening siłowy, aerobik, bieganie, jazda na rowerze czy cokolwiek innego, powinna zależeć od naszych upodobań lub celów, które obraliśmy. Podobnie ma się sprawa, gdy mówimy o ćwiczeniach grupowych oraz indywidualnych. Na wybór ma wpływ wiele czynników związanych bezpośrednio z naszym stylem życia – np. ilość czasu wolnego, sprzęt jaki posiadamy czy kondycja. Jeżeli wahasz się nad tym, na jaką formę treningu powinieneś się zdecydować, ten artykuł jest właśnie dla ciebie…

Motywacja raz!

Nie ma skuteczniejszego sposobu na poprawę wiary we własne możliwości i sens podejmowanych działań niż ciepłe słowo drugiej osoby. Treningi grupowe pozwalają na bieżąco obserwować efekty osiągane nie tylko przez siebie, ale też pozostałych uczestników. Można liczyć na słowa otuchy oraz wsparcie zarówno z ich strony, jak i trenera prowadzącego cały zespół.

W grupie zdecydowanie łatwiej wytrwać w momentach kryzysu i całkowitego zniechęcenia. Poza tym, przed grupą trudniej jest przyznać się do lenistwa – pytania “czemu nie było Cię na ostatnich zajęciach?” albo “to co? widzimy się w poniedziałek?” będą się pojawiały wraz z poznawaniem się uczestników zajęć.

Robię to, co lubię, ćwiczę kiedy chcę

Powyższe zdanie ukazuje jedną z najważniejszych stron treningu indywidualnego. Wszystkie ćwiczenia, ilość powtórzeń, częstotliwość sesji treningowych dobieramy pod własne potrzeby. W tym przypadku niezwykle ważne jest to, aby zadbać o regularność podejmowanych działań. Inaczej niż w przypadku zajęć grupowych, które zazwyczaj odbywają się w określonych porach, tutaj sami musimy dbać o kalendarz.

Z drugiej strony, pozwala nam to na pewną ruchomość terminu treningu. Zajęcia indywidualne to doskonała alternatywa dla osób o napiętym harmonogramie. Ważne jest to, aby nie przekładać ich w nieskończoność. Plan treningowy można zmodyfikować i wcisnąć go w przerwę między spotkaniami, zrobić rano lub wieczorem.

Profesjonalna opieka

Ten aspekt odnosi się w pewnym stopniu do obydwóch form. Podczas treningów grupowych obecność prowadzącego jest oczywista. Trener pokazuje kolejne ćwiczenia, ale także czuwa nad ich poprawnym wykonywaniem przez uczestników, motywuje do dalszej pracy nad sobą. Niestety, ze względu na ilość ćwiczących, nie jest w stanie skupić się nad każdym z osobna przez dłuższy czas, tak jak wygląda to w przypadku treningów personalnych.

Indywidualne ćwiczenia z trenerem to jedno z najlepszych rozwiązań, które pozwala na „rozwinięcie się” w pełni. Jesteśmy wspierani przez opiekuna na każdym kroku. Wspiera nas w układaniu diety i planów treningowych, razem z nami analizuje nasze osiągnięcia oraz niedociągnięcia. To szczególnie cenne na początku naszej przygody z siłownią, kiedy nie trudno o przetrenowanie czy inne błędy.

Różnorodność form

W przypadku treningów grupowych możemy liczyć na urozmaicenie zajęć. W klubach odbywają się ich różne rodzaje, które można łączyć ze sobą, uczęszczać na nie naprzemiennie. Również każde z zajęć przygotowywane są w oparciu o odmienne ćwiczenia, po prostu tak, aby nie znudziły się zbyt szybko.

Zarówno indywidualna sesja na siłowni, jak i zajęcia grupowe mają swoje lepsze i gorsze strony (na pewno nie złe i dobre!). Najwięcej jednak zależy od nas samych. Warto spróbować obydwu z nich, aby następnie ocenić, które pasują nam najbardziej. Wiele osób trenujących w naszych klubach stosuje miks obu rodzajów aktywności. Trening siłowy 3 razy w tygodniu, przeplatany aerobowymi zajęciami grupowymi rewelacyjnie wpłynie na sylwetkę i zapobiegnie treningowej nudzie. Należy jednak pamiętać, żeby dostosować intensywność ćwiczeń tak, aby uniknąć przetrenowania.

Chcesz zacząć, ale nie wiesz jak? Jeśli zdecydujesz się na trening indywidualny, możesz skorzystać z pomocy trenerów personalnych. W każdym z klubów Smart Gym znajdziesz wizytownik, a w nim kontakty do trenerów, z którymi współpracujemy, i których polecamy. Listy zajęć grupowych dostępnych w Twoim klubie szukaj na jego stronie internetowej, w zakładce Klub > Zajęcia. Na początek zdecydowanie możemy polecić Zumbę oraz Pilates.

Zatem… do dzieła! Zapraszamy! 🙂

Pierwszy raz
w Smart Gym?

Zobacz poradnik przygotowany dla nowych klientów.

Dowiedz się więcej

Klauzula informacyjna – dane osobowe - zobacz

Obserwuj nas

© Copyright 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: